En Çok Yapılan Makyaj Hataları

By  |  0 Comments

Makyaj, güzelliği ön plana çıkarıp daha sağlıklı görünmeyi sağlasa da yapılan bazı hatalar hoş olmayan görüntülere sebep oluyor.

Kadınların en çok yaptığı makyaj hataları, sonuçları ve çözüm yollarını sizin için derledik:

Ten Makyajı Hataları

Yanlış Fondöten Seçimi

Fondöten, cildin renk dengesini sağlayan, kusurları kapatarak cilde pürüzsüzlük veren kadınların baştacı bir ürün. Fondöten kullanırken yapılan hatalar ise şu şekilde:

Hata : Cildinizden çok daha açık veya koyu renkte fondöten seçimi.

Sonuç : Cilt tonunuzdan farklı bir fondöten seçimi, boyun ve yüz arasındaki renk farklılığının öne çıkmasıyla kendini ele verecek. Son derece yapay bir görünüme sebep olacak. Kışın bronz, yazın da bembeyaz bir suratın yaratacağı çarpık durum gibi..

Peki yüzünüzde “maske varmış gibi” olmamak için ne yapmalısınız ?

Ne yapmalı : Fondöten seçimi yaparken kesinlikle elinizde denememelisiniz. En doğru kısım boyun ve yüzün birleştiği çene kemiği bölgesiFondöteni çene kemiği bölgesinde denemelisiniz. Peki cilt tonunuza uyduğunu nasıl anlayacaksınız? Çok basit, fondötenin yüzünüzde kaybolması gerekiyor. Sürüp iyice yaydığınızda yüzünüzün diğer kısımlarıyla uyumluysa sizin için doğru renktir.

 Yanlış Aydınlatıcı/Kapatıcı (Concealer) Seçimi

Hata: Göz altlarına, cilt tonunuzdan çok daha açık renkte kapatıcı uygulamak.

Sonuç: Özellikle göz altı morluklarını kapatmak isteyen kadınlar, göz altlarını bembeyaz yaparak morlukları daha çok ön plana çıkarır.

Ne Yapmalı: Gözün iç kısımlarında yer alan morlukları kapatmak için; cilt tonunuzdan bir ton koyu renkteki bir kapatıcıyı tercih etmeli, aydınlık bir görünüm vermek için de cilt tonunuzdan bir ton açık renkteki aydınlatıcıyı ilk katın üzerine sürmelisiniz. Yine aydınlatıcı ya da kapatıcınızı göz altınıza yay şeklinde uygulamamalısınız. Sorunlu kısımları kapatmalı ve cilt tonunuzdan bir ton açık bir aydınlatıcıyı V şeklinde sürerek gözlerinizi aydınlık hale getirmelisiniz.

Allığın Yanlış Sürülmesi

Hata: Allığı tüm yanaklara uygulamak. Çok büyük ya da çok küçük bir fırça kullanmak.

Sonuç: Kıpkırmızı yanaklar ve vurgusuz bir yüz

Ne Yapmalı: Allığı, elmacık kemiğinin en yüksek kısmından başlayarak şakaklara doğru yuvarlak hareketlerle yedirmek gerekiyor. Fırçanızla allığa dokunduktan sonra fazlalığı silkeleyerek yüzünüzde oluşabilecek abartı bir görünümden kaçınabilirsiniz. Yanaklarınıza fazla allık uyguladıysanız pudranızla da eşitleyebilirsiniz.

Nemlendirici Sürmemek

Hata : Ten makyajına başlamadan önce baz ya da nemlendirici kullanmamak. Eğer cildiniz yağlı veya karmaysa ve bu yüzden nemlendirici kullanmıyorsanız hata yapıyorsunuz demektir.

Sonuç: Pul pul soyulmuş bir cilt görüntüsüne sebep olur. Ayrıca ten makyajı için uygulayacağınız fondöten, aydınlatıcı gibi ürünler cilde homojen bir şekilde dağılmaz ve yüzünüzde kalıp gibi durur.

Ne Yapmalı: Bu sorunun önüne geçmek için mutlaka cildinize uygun bir nemlendirici ya da nemlilik de sağlayan bir baz kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Göz Makyajı Hataları

Eyeliner

Eyeliner sürmek, kadınlar tarafından çok zor bulunsa da göz makyajının vazgeçilmez bir parçası. Doğru sürülen eyelinerın gözleri daha çekici kıldığı muhakkak ancak yanlış kullanımı nahoş sonuçlar da yaratabiliyor.

Hata 1: Göz şekline dikkat etmeden hem üst hem de alt kirpik diplerine eyelinerı çok yoğun ve kalın bir şekilde uygulamak

Sonuç: Badem gözlü değilseniz ve eyelinerı gözünüzü kalın bir şekilde çerçevelemek için kullandıysanız; büyük ihtimalle gözünüz daha da küçük gözükecek. Gözünüz geri planda kalacak. Eyelinerın yanlış uygulanması, sizi daha yorgun ve yaşlı gösterecek.

Ne Yapmalı: Göz şeklinize uygun eyeliner sürme yöntemlerini öğrenerek yüzünüzde memnun olduğunuz kısımları ön plana çıkarabilir ya da ideal görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Hata 2: Eyeliner sürerken göz çevresine bulaşması durumunda tüm göz makyajının temizlenerek tekrardan başlanması.

Sonuç: Boşa giden uğraş :)

Ne Yapmalı: Dökülen eyelinerı ıslakken temizlemeyin. Biraz kurumasını bekleyin ve pamuklu bir çubuk yardımıyla fazlalığı alarak kapatıcınız ve pudranızla ten makyajınızı tekrardan sabitleyin.

Göz kapağına bulaşan far, kalem, rimel

Hata: Kat kat rimel kullanımı, özellikle yağlı göz kapaklarına sahip kadınların baz kullanmadan göz farı ve kalem kullanması

Sonuç: Planlamadığınız desenler ve çizgilerle istemeden de olsa göz makyajına yeni bir soluk getirmek :)

Ne Yapmalı:Mutlaka baz kullanılmalı, göz farının kalıcığı için bu şart. Rimeli en fazla iki kat sürün. İlk katı sürdükten sonra sizin için yeterli değilse kurumasını bekleyin ve ikinci katı da sürün. İkinci kat da kuruduktan sonra topaklanma varsa almak için kirpik tarağı kullanabilirsiniz. Akmayan göz kalemi maalesef yok, sabitlemek istiyorsanız aynı tonlarda bir farla üzerinden geçebilirsiniz.

Dudaklar

Hata : Dudak kaleminin, kendi dudağınızın renginden çok daha koyu olması. Dolgun bir görünüm vermek için dudak çerçevesinin abartılarak yapılması, dudak kalemiyle dudak içinin doldurulmaması

Sonuç: Yapay bir görünüm, rujunuzun bir süre sonra silinmesi ve geriye sadece çerçeveli dudakların kalması

Ne Yapmalı: Dudak kalemi mutlaka dudak renginize uygun bir tonda olmalı. Daha dolgun dudaklar için uygun adımlar izlenmeli. Unutmayın! Dudağınızı çerçeveledikten sonra içini de doldurmalısınız ki hem rujunuz daha kalıcı olsun hem de silinme ihtimaline karşı sadece çerçeveli dudak görünümünden kaçının.

Kaşlar

Hata: Kaşları belirginleştirmek amacıyla kendi renginden çok daha koyu bir renge boyamak

Sonuç: Sert ve yapay bir görünüm

Ne Yapmalı: Daha doğal bir görünüm yakalamak istiyorsanız kaş renginizden bir ton açık bir farı bir fırça yardımıyla kullanarak küçük ve yan hareketlerle kaşınızı doldurmalı ya da kaş renginizde ya da daha açık tonlarda bir kaş kalemiyle yine kaş kıllarının yönünde küçük hareketlerle kaşlarınızı belirginleştirmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir