Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

By  |  0 Comments

Fondöten, cilde kusursuz bir görünüm veren ve cilt renginde dengeyi sağlayan kadınların vazgeçemediği bir kozmetik üründür.

Likit (liquid), krem(cream), köpük (mousse), stick ve toz-krem (cream to powder) başlıca fondöten çeşitleridir.

Cilt tipinize göre fondöten seçimi yapmak ilk dikkat edilmesi gereken şey. Kuru, karma veya yağlı ciltlere uygun pek çok fondöten var.

Eğer cildiniz kuruysa parlak, ışıltılı, nemlendiren (hydrating) veya nem bakımından zengin (moisture-rich) bir fondöteni tercih etmelisiniz. Yağlı bir cildiniz varsa, mat (matte) görünüm veren toz bazlı (powder-based) fondötenler sizin için ideal. Peki ya cildiniz karma ise? T bölgesinin aşırı parlaması ancak yüzün diğer kısımlarının kuruluğundan şikayetçi kadınlar için de özellikle üretilmiş ve ciltte dengeyi sağlayan fondötenler mevcut. Karma ciltler için de yine mat (matte), az yağlı ( oil control), yağsız (oil-free) veya su bazlı (water based) fondötenleri tercih edebilirsiniz.

Fondöten seçimi yaparken en sık yapılan hatalardan biri ürünü elde denemektir. Oysa doğal bir görünüm için fondöteni çene kemiğimizin üzerinde denemek bize en doğru sonucu verecektir. Fondöteni eğer yüzünüzde denediyseniz cildinizde biraz kalmalı ve belli bir süre geçtikten sonra cildinizin nasıl reaksiyon göstereceğine dikkat etmelisiniz.

  • Karanlık veya fazla ışıklı bir ortamda renkleri doğru algılayamayacağınız için doğal ışık ortamında fondöteni denemek doğru bir seçim yapmanızı sağlar.
  • Kışın kullandığınız fondöten yazın bronzlaşacağınız için size muhtemelen bir iki ton açık gelecektir. Cildinizin doğal tonundan daha açık ve daha koyu renkte en az iki adet fondötene sahip olmanız size avantaj sağlayacaktır.
  •  Sıcakta yapış yapış bir cilde sahip olmamak için yazın su bazlı daha hafif fondötenleri tercih etmenizde fayda var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir