Kuru Ciltler İçin Suna Dumankaya’dan Maske

By  |  0 Comments

Bitki bilim ve güzellik uzmanı, Suna Dumankaya‘nın bitkisel karışımlarla hazırladığı bakım tariflerini bilmeyeniniz yoktur. Türkiye’nin ilk lokman hekimi Fatma Öktem de Suna Dumankaya’nın anneannesi olup tüm bilgi birikimini torununa bırakmıştır.

Pek çok sihirli tarifle kadınlara güzellik sunan Suna Dumankaya’nın kuru ciltler için maske tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kuru ciltlerin en büyük eksiği nem. Bunun için de bol su içmek ve dengeli beslenmek gerekiyor. Tabiiki takviye olarak yapılacaklar da var. Onlardan biri de tuzsuz tereyağı.

  • 1 tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp 30-45 dk cildinizde beklettiğinizde, cildinizi kırışıklıklardan uzak tutup cilde gereken A ve E vitaminlerini sağlamış oluyorsunuz.
  • Kuru ciltler için Suna Dumankaya’nın önerdiği bir diğer yöntem ise zeytinyağı veya susam yağıyla gece yatmadan cilde temiz gazlı bezle kompres yapılması. Cilt, gereken nemi ve diriliği kazanmış oluyor.

Kuru ciltlerin sarkmaması için;

Süt biraz kaynatılmalı ve içerisine bir tutam papatya koyularak demlenmeli. Süzdükten sonra, sütü buz kalıplarına koyarak her gün bir tanesiyle cilde masaj yapılmalı. Böylece cildin kuruluğu azalır ve cilt sarkmasının önüne geçilir.

Gördüğünüz gibi ne pahalı kozmetik ürünler ne de bulunması zor nemlendiriciler gerekiyor. Her evde bulunan bu ürünlerle cildinizin kurumasına ve erkenden yaşlanıp kırışmasına son verebilirsiniz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir