Yüz Şekilleri

By  |  1 Comment

Yüz Şekilleri ve Özellikleri

Yüz şeklinizi bilmeniz çok önemli. Eğer yüzünüzde hoşlanmadığınız bölgeler varsa o kısımları geri plana atmak yine beğendiğiniz bölgeleri ön plana çıkarmak için yüz tipinize göre saç kesimi yaptırmalı ve yine yüz tipinize uygun makyaj yapmalısınız.

Bütün bunları yapabilmek için önce yüz şeklinizi belirlemelisiniz. Peki sizinki hangisi biliyor musunuz? Kaç tane yüz tipi vardır, nasıl görünür ve özellikleri nelerdir? Görsellerle desteklediğimiz yüz şekillerini sizinle paylaşıyoruz:

1) Oval Yüz: Yüzün uzunluğu, genişliğinden daha fazladır. Elmacık kemikleri dikkat çekicidir. Çoğu saç modelinin kolayca yakışabileceği bir yüz şeklidir. Bu yüzden ideal olarak gösterilir. Charlize Theron ve Jessica Alba’nın yüz şekilleri ideal yüz tipi olan oval yüz tipinden.

Oval Yüzler

2)  Kare Yüz: Yüzün uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynıdır. Alın, elmacık kemikleri ve çene köşelerinin genişliği aynıdır. Yüzdeki köşelerin sert ve belirgin olduğu yüz şeklidir. Genellikle kare yüz tipine, oval şekil verilmeye çalışılır. Kare yüz şekline sahip ünlülerden bazıları Demi Moore ve Angelina Jolie.

 

Kare Yüzler

3) Dikdörtgen Yüz (Uzun Yüz): Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazladır. Uzun yüz olarak da adlandırılır. Sarah Jessica Parker ve Hillary Swank dikdörtgen yüz şekline sahip ünlülerden.

Dikdörtgen Yüzler

4) Yuvarlak Yüz: Yuvarlak yüzde de yüzün genişliği ve uzunluğu hemen hemen aynıdır. Kare yüzdeki gibi sert köşeler yoktur. Yanaklar dolgundur. Yüz daire şeklindedir hatlar belirginleştirilerek ideal olana yani oval yüz şekline çevrilmeye çalışılır. Kirsten Dunst ve Michelle Williams yuvarlak yüzlü ünlülerdendir.

Yuvarlak Yüzler

5) Elmas Yüz: Alın dardır. Çene küçük ve sivridir. Elmas yüz tipinde, elmacık kemikleri dikkat çeker ve yüzün en geniş kısmını oluşturur. Elmas yüz şekline sahip ünlülerden bazıları Scarlett Johansson ve Elizabeth Hurley.

 

Elmas Yüzler

6) Kalp Şeklinde Yüz: Yüzün alt kısmı dar, üst kısmı geniştir. Yani; alın ve yanaklar geniş, çene dar ve sivridir. Katie Holmes ve Jennifer Love Hewitt kalp şeklinde yüze sahip ünlülerden.

Kalp Yüzler

7) Ters Üçgen yüz: Alın geniş, elmacık kemikleri çıkık, çene dardır. Chloë Grace Moretz ve Reese Witherspoon ters üçgen yüz şekline sahip ünlülerden.

Ters Üçgen Yüzler

8) Üçgen Yüz (Armut Yüz): Çene ve yanaklar geniş, alın ise dardır. Ünlülerden Linda Evangelista ve Kelly Osbourne üçgen yüz tipine sahiptir.

Üçgen Yüzler

Evet, yüz şekillerini artık biliyorsunuz. Şimdi sıra sizde! Sizin yüz tipiniz hangisi?

Bunu öğrenmek için saçlarınızı arkaya doğru sıkıcı toplayın. Gülümsemeden, yüzünüz net bir şekilde aynaya bakın saçlarınızın bitiş noktasından; elmacık kemiklerinizi, çenenizin köşelerini ve çene ucunu birleştirecek şekilde hayali çizgiler çizin. İstiyorsanız sadece yüzünüze odaklanmış mimiksiz bir fotoğrafınız üzerinde de bu işlemi gerçekten yapabilirsiniz. Ortaya çıkan şekil yukarıdaki yüz tiplerinden hangisine yakınsa sizin yüz şekliniz de o demektir!

1 Comment

  1. Pingback: Yüz Şekillerine Uygun Saç Modelleri - Güzellik Ofisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir