Yüz Şekillerine Göre Saç Modelleri

By  |  0 Comments

Yüzünüze yakışan bir saç stili, sizi şüphesiz daha güzel gösterecektir. Saç kesimleriyle yaratılacak hileler; yüzde beğenilen bölgeleri ön plana çıkaracak ve memnun olunmayan kısımları kamufle edebilecek basit tekniklerdir. Doğru saç kesimi için öncelikle yüz şeklinizi belirlemeli, memnun olduğunuz/olmadığınız kısımları iyi bilmelisiniz. 

Daha önce paylaştığımız yazıda, yüz şekillerini ve kendi yüz şeklinizi nasıl belirleyeceğinizi anlatmıştık. Evet, yüz tipinizi öğrendiniz. Sıra geldi size yakışan modeli bulmaya!

Oval Yüzler

İdeal yüz tipi olarak gösteriliyor. Her türlü saç modelini kaldırabilecek, ön plana çıkarılmak istenen bölgeye göre saç değişikliğinin rahatlıkla yapılabileceği bir yüz şeklidir.

Oval yüzlü kadınların deneyebileceği başlıca saç kesim modelleri ise;

Bob Kesim: Oval yüzlere çok yakışacak ve kadınların çok beğendiği modern bir stildir. Orjinal bob kesim, çene hizasına geldiği için yüzü ön plana çıkarır. Aynı zamanda değişken bir model olduğu için dalgalı, düz veya kıvırcık da kullanabilirsiniz. Son zamanlarda eğik yan kesim modelleri trend olsa da; omuzlara doğru inen uzun bob kesimini de tercih edebilirsiniz.

Bob Kesim

 

Dağınık Örgü Modeller : Günlük hayatınızda ya da özel günlerde kullanabileceğiniz, yüzünüzün oval şeklini ön plana çıkaran trend modeller.

Dağınık örgü

Uzun Düz Saçlar: Her tarafı eşit uzunlukta, omuzlardan aşağı inen saçlar, oval yüzü daha uzun gösterecektir. Daha dar ve uzun bir yüz görünümü için saçlarınızda düz, katsız modeller uygulayabilirsiniz.

Uzun Düz Saç

Uzun dalgalı saçlar: Dalgalar, yüz hatlarına yumuşaklık kazandırır. Önleri kısa,yanları uzun, katlı bir model yüzünüzü yumuşatır; elmacık kemiklerinizi ve gözlerinizi ön plana çıkarır. Yüzünüzü daha geniş göstermek istiyorsanız; yanlara doğru hacimli saç modellerini düşünmelisiniz.

Hacimli Saçlar

Kâküllü modeller: Yüz hatlarını yumuşatır. Oval yüz şekline sahip kadınlar, yüzlerine daha yuvarlak bir görünüm katmak için kâküllü modelleri kullanabilir.

Kâkül

Oval yüz şekline sahip Jessica Alba, kaküllü saç modeliyle

Yuvarlak Yüzler

Yuvarlak yüz tipinde, yüzün daireselliğini gizlemek için çok kısa modeller tercih edilmemeli. Hatları belirginleştirmek, yüzü daha ince ve uzun göstermek için yanlara doğru hacimlerden kaçınmak gerekiyor. Yine düz kâküllerden de uzak durulmalı. Çünkü kâküller yüzü kısaltacak; istenilen ince, uzun görünümden uzaklaştırıp dikkati yüzün enine çekecek.

Yandan ayrılmış uzun dalgalı saçlar: Hatları belirginleştirip yüz hatlarını ön plana çıkaracak bir model. Eğer yuvarlaklığı kamufle edip yüzünüzü oval yüz tipine yaklaştırmak istiyorsanız; yüzü boydan uzun gösterecek bir stil uygulanmalı. Omuzlara dökülen ya da daha uzun saç stilleri tam da aradığınız türden olabilir. Saçı ortadan ayırmak; yüzün genişliğine dikkat çekecek ve yanakları ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden yandan ayrılmış saç modelleri, yuvarlak yüzlü kadınlara istediği görünümü sağlayacaktır.

Katlı modeller: Yüzünüze biraz daha ovallık kazandıracak. Omuzlardan aşağı inen saçlar; yuvarlak yüzü daha ince ve uzun gösterecek.

Kirsten Dunst

Kısa Saç Modelleri: Eğer yüzünüzün yuvarlaklığından çok memnunsanız; daha da ön plana çıkarmak amacıyla kısa, erkeksi saç modellerini de tercih edebilirsiniz.

Michelle Williams

Michelle Williams, kısa saç modeliyle yüzünün güzelliğini ön plana çıkarmış

 

Kare Yüzler

Kare yüz tipinde de pek çok model uygulanabilir. Kadınların vurgulamak istedikleri bölgeye göre, yine saç modelleri de değişlik gösterecektir. Bu yüz tipinde; çene belirgin, alın, elmacık kemikleri ve çene bölgesindeki köşelerin genişliği hemen hemen aynıdır. Eğer bu hatlara daha da dikkat çekmek istiyorsanız çene hizasına gelen kesimler size göre.

Bob kesim: kare yüzlere rahatlıkla yakışabilecek bir model.

Bob Kesim

Uzun dalgalı saçlar ve yüze inen saç tutamları da sizin için ideal. Yanlardaki uzun dalgalar, köşeli çeneyi yumuşatacak. Yine yana doğru kesilen kâküller, köşeli alnınızı kamufle edecek.

Kısaca, yüzünüzün köşeli, sert hatlarından memnun değilseniz, biraz yumuşaklık katmalısınız. Bunu da uzun, dalgalı saçlarla yapabilirsiniz. Böylece yüzünüze oval bir görünüm kazandırmış olursunuz.

Dalgalı Saçlar

Dikdörtgen Yüzler (Uzun Yüzler)

Dikdörtgen yüz tipinde; yüzün genişliğine vurgu yapmak ve uzunluğunu kamufle etmek ideal yüz tipine yaklaşılmasını sağlar.

Çok uzun saçlar yüzü daha uzun gösterir. Yine çok kısa saçlar da dikdörtgen yüz tipi için uygun değildir.

Bob kesim, pek çok yüz tipinde olduğu gibi dikdörtgen yüzlerde de kullanılabilir.

Çene hizasında biten katlı ve dalgalı modeller, hacimli ve gür saçlar yüzü daha yumuşak gösterecektir.

Kâküller de yüzün uzunluğunu kamufle edeceği için uzun yüz tipi için idealdir.

Dikdörtgen Yüzler

Elmas Yüzler 

Saç modelini belirlerken; elmas yüz tipinde alnın ve çenenin dar, yanakların ise geniş olduğu göz önüne alınmalı.

Elmacık kemiklerinin olduğu kısım zaten geniş olduğu için; yüzün ön ve üst taraflarında katlardan kaçınmalı, uzun saçlarınız yüzü çok da kapatmayacak şekilde omuzlara doğru dökülmeli ve sonlara doğru kat verilmeli. Yanak bölgesinin genişliğini kamufle edecek modeller denenmeli. 

Scarlett Johansson

Kalp Yüzler

Kalp şeklindeki yüz tiplerinde; yüzün üst kısmı geniş, alt kısmı dardır.

Bu yüzden tam tersi bir etki yaratılmalı: alın daha dar, çene bölgesi ise daha geniş gösterilmelidir.

Alnın daha dar görünmesi için kâküller tercih edilmeli. Düz inerek üst kısmın genişliğini kamufle eden aynı zamanda çene bölgesinde hacim kazanarak bu bölgeye genişlik kazandıran kâküllü modeller, kalp şeklindeki yüzler için idealdir.

Katie Holmes

Ters Üçgen Yüzler

Bu yüz tipinde alın geniş, elmacık kemikleri çıkık ve çene dardır. Sivri kısım yani çene bölgesi daha dolgun gösterilmek isteniyorsa; çene bölgesinde katlarla hacim kazanacak kâküllü modeller, ters üçgen yüz tipi içi idealdir.

Chloë Grace Moretz

Üçgen Yüzler (Armut Yüzler)

Yanak genişliğini kamufle etmek öncelik olmalı.  Çeneyi ve yanakları küçük gösteren, alnı daha geniş gösteren modeller tercih edilmeli.

Linda Evangelista

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir